Alergie

Čvc 15, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
3028 přečtení

Kdykoli se dostanete do nepříjemné situace, stane se něco traumatického, nebo se vás něco silně dotkne emocionálně, vnímáte jen tuto situaci a své reakce v těle, své pocity. Ale váš mozek a podvědomí i v tomto okamžiku dostává veškeré informace z vašeho okolí, jako například že je den, trochu vane vítr, kvete tráva a některé stromy (obsah vzduchu, který dýcháte), že jste měli zrovna u nohou psa, nebo na klíně kočku a i to, co jste měli zrovna v žaludku od oběda. Na nepříjemný zážitek časem zapomenete, ale on zůstává nadále uložený v podvědomí.

Někdy pak podvědomí propojí programy ochrany s celkovým obrazem dané situace, tedy jakoby omylem přiřadí význam i ostatním aspektům přítomným v ten daný minulý okamžik a stačí mu jakákoli podobnost, tedy i jediný aspekt (třeba pil trávy, nebo srst zvířete, sýr v trávicím ústrojí), aby se spustil alarm odpovídajícího obranného programu. Protože podvědomí vyhodnotilo, že aspekt mohl být příčinou emocionálního dopadu na vaše tělo a mysl, vyšle obranu proti němu, jako by byl hrozbou. Vám se spustí rýma, naskočí vyrážka, udělá se vám nevolno od žaludku, nebo dostanete průjem. Podvědomí se snaží vás přimět, aby jste se k takovým věcem nepřibližovali, aby se situace neopakovala.

Zpracováním takových situací, vzpomínek a jejich emocionálního náboje odstraní i spojení s ostatními aspekty a alergie mizí. Práce na alergiích může být časově náročnější, protože klient si většinou sám vědomě nedokáže rozpomenout, které situace se může problém týkat, a proto se pracuje s časovou osou a postupně se všemi vzpomínkami, které mohou přibližně odpovídat počátku výskytu alergie.

Pokud se alergie datuje již od útlého dětství, mohou být příčinou i situace jako dočasné odloučení (třeba i v porodnici, přechod do jeslí), nepochopená nedorozumění, dětské smutky a trápení.

V neposlední řadě vnímá i miminko emoce maminky už během těhotenství a některé „alergeny“ kolující v krvi a může alergie vzniknout i touto cestou. S dětmi se pracuje na nejčastějších náladách a emocionálních projevech nejlépe tak, že se maminka naučí základní techniku poklepu bodů a aplikuje ji v daném okamžiku rozladění dítěte. Lze v jakémkoli věku.

 Větší děti je možné naučit ťukání jako hru a zábavu, technika je velmi jednoduchá a ťukají rády.