Knihy, které doporučuji

Čvc 19, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
4258 přečtení

Jaroslav Dušek-4 dohody

I když to není přímo kniha, ale její zpracování, úplně jako první z toho, co bych doporučila všem, kdo se chce začít věnovat sám sobě, osobnímu rozvoji, duchovní cestě, nebo posunu kvality jakéhokoli aspektu svého života, je představení Jardy Duška, který zpracoval úžasným a vtipným způsobem moudrosti Toltéků – text stejnojmenné knihy autora Dona Miguela Ruize. Don Miguel Ruiz je Toltécký šaman, který ale než se jím stal, prošel světem západní kultury a jeho zdravotnictvím a ke své rodině a její moudrosti se navrátil až po události, která se dá nazvat „zážitek blízký smrti“. Protože má náhled, jak uvažuje a jak je vychován západní člověk, velmi dobře dokáže vysvětlit moudra tak, aby jim porozuměl. Představení Jardy Duška doporučuji ještě před čtením knihy proto, že vtipné odlehčení vnímám jako snazší cestu strávit některé bolestné vzpomínky, ale i pocity vlastní viny, a také je to pro úplného začátečníka v poznávání sebe sama a programů mysli nejsnáze pochopitelné. Představení se hrají v divadle Kampa v Praze, ale záznam (pouze zvukový) je možné najít i na youtube.cz

Čtyři dohody – Don Miguel Ruiz

Čtyři dohody, které uděláte sami se sebou, jakmile pochopíte jejich význam, dokážou obrátit Vaše vnímání reality o 180 stupňů. Kniha je cestou k vlastnímu sebevědomí, k tomu, že nám jen vnější svět vysvětlil, a naše mysl tomu uvěřila, že nejsme dokonalí.

Pátá dohoda – Don Miguel Ruiz

Tuto knihu doporučuji číst až trochu strávíte předešlou, i autor ji psal s odstupem času a na předchozí učení navazuje.

Vychováváme děti a rosteme s nimi – Naomi Aldortová

Je to převratná kniha o výchově (nejen). Naučit malého člověka, že pokud je sám sebou, je špatný, je velmi snadné a máme k tomu kořeny v našich rodinách, kde se tento vzorec výchovy opakuje po mnoho generací. Pokud si dovolíte knihu číst nejprve z pozice syna, nebo dcery, než ji začnete vnímat jako rodič, naleznete v ní své programy v mysli, které do Vás vložili rodiče a další osoby s vlivem na výchovu (doporučuji ji nejdříve přečíst takto). Podruhé bych teprve četla jako vychovávající rodič. Pro některé to může být jinak jen velmi těžce stravitelné a bolestné, jaké chyby ve výchově děláme. Do knihy se pusťte s vědomím, že ani Vy, ani Vaše rodiče, neděláte cokoli, co tam objevíte, schválně, ale že jsou to jen zděděné naučené programy.

Pravidla úspěchu – Jack Canfield

Jak se dostat z místa kde jste, tam kde chcete být.

64 praktických a podnětných pravidel, které poskytují základní strategie úspěchu a pokročilé návody jak se dopracovat ke svým cílům, jak obchodním, tak i osobním.

Měj rád skutečnost – Byron Katie a Stephen Mitchell

Kniha je o další zajímavé metodě, která pracuje se čtyřmi jednoduchými otázkami, které nás dovedou k pravé příčině našich problémů.

Eneagram devět tváří duše – Richard Rohr- Andreas Ebert

Víc než dva tisíce let starý dynamický systém popisuje devět tipů osobnosti, devět charakterů. Cenná praktická pomůcka v jakékoliv terapii, psychologické a duchovní práci, ale i v oblasti mezilidských vztahů. Pomocník, jak pochopit druhé a nebrat si jejich jednání osobně.

Co my jen víme – William Arntz, Betsy Chasse, Mark Vicente

Kniha shrnuje nejnovější vědecké poznatky svědčící o tom, že naši skutečnost ovlivňují naše záměry a hmotě vládne mysl.  Rozhovory s vědci a mysliteli, fascinující experimenty, souhrn nejnovějších poznatků z neurologie, výzkumu mozku, vědomí a lidské psychiky.  Velmi zajímavá kniha pro člověka, který si rád klade nevšední otázky a hledá na ně odpovědi.

Moc přítomného okamžiku – Eckhart Tolle

Knihu doporučuji hlavně pro velmi dobré popsání, jak funguje naše ego skrze naši mysl. Co je to přítomný okamžik, jaká je v něm dokonalost, a jaké jsou naše problémy doopravdy, jak nás má naše ego ve své moci. Při práci na vlastním osobním rozvoji je to nedocenitelná kniha se spoustou „aha“ momentů a mnoha pochopeními souvislostí.

Jistou cestou k bohatství – Wallace D. Wattles

Velmi ucelený návod, jak se dostat změnou své mysli k tomu, po čem opravdu toužíme. Pokud se mysl nasměruje správným směrem, je to náš dokonalý nástroj ke stvoření čehokoli, co ve svém životě chceme. Jsme pouze nastavení nesmyslnými programy mysli, které působí naprosto opačně. Nalezněte své programy, zjistíte, ze žádné meze neexistují.

Svět bez hranic – Joe Vitale

Kniha je o velmi zajímavé havajské technice Ho´oponopono. Kdo se vydal na cestu osobního růstu, nalezne v ní zajímavé náměty na přemýšlení. Principem je úplné přijetí zodpovědnosti za sebe a svůj život.

Emoční alchymie – Tara Bennett Golemanova

Kniha sice pojednává o zdlouhavější technice, než je faster EFT, takzvaném „Vědomém vnímání“, ale jsou zde velmi dobře popsaná schémata nastavení mysli a vnímání lidí. Zde můžete objevit kořeny svých problémů nyní, které jsou někdy až hluboko v útlém dětství. Velmi doporučuji, protože jsem zde nalezla několik nastavení-programů, které jsem, zamaskované mnoha problémy zdánlivě nesouvisejícími, považovala za vlastní osobnost člověka, za vrozenou povahu.

Tajemství okamžitého léčení – F.J. Kinslow

Kniha je o technice, která používá „čisté uvědomění“, takzvané Kvantové unášení. Techniku lze ovládnout jednoduchými cvičeními uvedenými v knize bez nutnosti učitele a seminářů, a funguje opravdu podivuhodně. Některá cvičení jsou zajímavá sama o sobě a doporučuji je vyzkoušet.