Nízké sebevědomí

Čvc 17, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
2890 přečtení

sebevedomi

 

Na tom, jací se vnímáte nyní se podepsali ostatní v minulosti

Vlastní sebehodnocení každého člověka se utváří na základě reakcí okolí na jeho chování a výsledky. Ty jsou zase ovlivněné jejich subjektivním názorem na to, co je správné a co je špatné. Od narození se člověk učí jak příkladem druhých, tak vlastním zkoumáním možností pokus/omyl. Nikdo se nevyvaruje nějaké té chybičky, nebo přešlapu.

To, jaké budeme mít sebevědomí nezáleží tolik na tom, kolik uděláme chyb, ale na tom, jak na ně zareagují ostatní.

 Pokud jejich reakce ve vás převážně vyvolávají nepříjemné emoce, místo aby podpořili ke správnému výsledku a k radosti to zkusit znovu, stane se, že postupem času vaše sebevědomí klesá. Pokud vám dostatečně často dává někdo najevo, že jste nešikovní, hloupí, neschopní, neobratní… začnete tomu věřit. Vzdáte se spousty možností životních cest a zkušeností jen proto, že věříte tomu, že je nedokážete, že nejste dost chytří, šikovní, schopní jako ostatní. Vaše podvědomé programy vám budou stát v cestě, budou vás chránit před dalším zklamáním a ponížením.

Určitě si všichni vzpomínáte na nějakou situaci, kdy jste měli jít udělat něco, do čeho se vám nechtělo, co se vám nemuselo povést a mohlo by to mít nějaký dopad na váš život, nebo situaci. Jak jste podvědomě hledali jiné činnosti, které vás od toho odváděly a oddalovaly tak to, že se tomu budete muset věnovat.

Systematickým zpracováním všech vašich vzpomínek na neúspěchy v minulosti a na to, jak na ně reagovalo vaše okolí, ke kterým pociťujete dodnes nějaké emoce se těchto programů zbavíte jednou pro vždy, přestanou vám bránit na cestě životem za vašimi úspěchy a radostmi. A to jak ve vztazích, tak v seberealizaci, práci, podnikání, i sportu.