Problémy s nadváhou

Čvc 15, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
2629 přečtení

I neovladatelná chuť k jídlu, a přejídání má své kořeny v emocích a stresu.

Většina z nás má příjímání potravy spojené s příjemnými chvílemi. Někdy je to jediná chvíle klidného, společného prožitku s blízkými během jinak rozutíkaného dne, nebo si je podvědomí spojuje se sebepřijetím, láskou a oceněním, kdy jste třeba jako dítě byli odměňováni sladkostmi za své výsledy, dostávali  ten dort k narozeninám jako důkaz, že jste milováni, nebo vám třeba milující babička vždycky pohladila dušičku nějakým báječným pokrmem. Vlastně i většina radostných událostí a svátků je spojená s jídlem, hostinami a mlsáním.

Podvědomí opakovaně zažívá, že se cítíte velmi příjemně, situace jsou nabité kladnými emocemi. Kdykoli potom zažíváte opačné emoce, nebo vám ty hezké chybí, podvědomí hledá, jak vaši tužbu naplnit, pokouší se vytvořit podobné. Protože je má spojené nejčastěji s jedením,tak  když se cítíte osamělí, odmítnutí, neúspěšní a podobně, nutkavě vás vede k ledničce, nebo do cukrárny. Vy během mlsání na chvíli okusíte ty příjemné pocity, ale jakmile dojíte, tak jsou zase po chvíli pryč. A tak se proces opakuje.

Terapeut vám pomůže nejprve zpracovat vzpomínky z minulosti, kdy jste zažívali ty nepříjemné pocity, emoce, na jejichž základě se programy vytvořily jako obrana. Pomůže vám i s programy, které brání návratu k normální váze, které sabotují vaše diety a veškerou snahu změnit situaci-váš stres ze součastného stavu a nakonec vás naučí techniku, jak zvládnou situace, kdy máte nutkání k jídlu- najít ten pocit a místo konzumace se ho rychle zbavit.

Nadváha s příčinou poruch metabolizmu

Tyto problémy se mohou postupně začít upravovat, pokud se pracuje celkově na emocionálním stavu klienta. Když se zpracuje nějaká závažná vzpomínka, která dlouhodobě emocionálně zatěžuje systém, nebo se eliminuje celkově stres v jeho životě, který pochází z jeho minulosti, minulých zkušeností, tělo má samo o sobě při odstranění příčiny tendenci se vrátit ke zdraví a ke správným funkcím. Nestane se tak většinou ze dne na den, ale je to proces, který když se podpoří, bude úspěšný s potřebným časem na regeneraci.