Strach ze závodů-jezdectví

Čvc 18, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
1501 přečtení

Klientka měla před několika lety nesoudného, ambiciózního trenéra. Ten s ní, přes její ne příliš velký zájem o tento sport, měl velké závodní plány. Opakovaně ji přecenil při výcviku, nutil jí skákat překážky, na které se ona ještě necítila, ale nedokázala mu odporovat, a došlo k mnoha pádům. Nutil ji ke startům na závodech ve fázi výcviku, kdy ještě sama věděla, že nemá plnou kontrolu nad koněm a měla již strach skákat. Došlo to tak daleko, že si hledala výmluvy, aby nemusela skákat vůbec. Z jejího koně se postupem času stalo téměř nezvladatelné zvíře, které v poslední naději pak napravovala několik let s jiným trenérem. Do dnes, i když ví, že tréninky jsou již pohodové a kůň i ona se při nich cítí příjemně a s výsledky jsou všichni spokojení, měla vždy předem nepříjemný pocit strachu, který mizel, až když začali pracovat. Pomyšlení na překážky a závody v ní vyvolávaly nevolnost. Nyní se zatím věnuje pouze drezurní práci.

Oťukaly jsme postupně všechny vzpomínky, všechny jsme dostaly až do pocitu, že má kontrolu nad koněm a klidný pocit před každým skokem. V představách jsme udělaly skoky i vyšší a měnily jejich tvary, dokud se necítila dobře u jakékoli. Prošly jsme představami závodů od první přípravy až po samotný průběh, tak aby se cítila dobře a nic ji neznervóznilo. V představách s předchozím trenérem se nám podařilo se také doťukat pohodového pocitu a úsměvu na tváři trenéra, stojícího vedle překážky (což podle klientky je stav nemožný).

Druhý den mi volala, že si honem musela postavit alespoň malou překážu a jít to vyzkoušet a že i na nezkušeném koni ji absolvovala. Poprvé jen s drobnou pochybností, zda kůň bude skok chápat, protože skákal poprvé v životě, ale další skoky byly už příjemné. Tady je její vyjádření k faster EFT, které mi napsala pro můj článek, který vyjde v časopise:

„Jaké bylo sezení F. EFT? Původně jsem si nedokázala příliš představit, že budu sedět, terapeut mi bude poťukávat na spánky a já si přitom budu představovat a především prožívat nejrůznější vzpomínky a představy. První vzpomínka mi také dělala trošku problém, hlavně vybavit si pocity s ní související, ale již během chvilky lehkého poťukávání nebyl problém si situace ani nejrůznější pocity vybavit. Nebylo to nikterak nepříjemné naopak. Všechny negativní pocity- strachu, nedůvěry či smutku postupně slábly, až je vystřídal pocit klidu či radosti. Bylo zvláštní, jak moc se dají prožívat představy či modelové situace, do kterých Vás terapeut staví. Jako když se člověk ponoří do čtení knížky, která ho do svého děje naprosto vtáhla. Je těžké to popsat obzvlášť, když vím, jak skepticky se budou lidé na tento popis tvářit-sama jsem měla ještě před několika hodinami stejný názor, jako oni. Ale faktem je, že něco na této technice opravdu je a že skutečně dokáže vymazat hodně problémů z našich životů. I já F. EFT znovu využiji.“