Zablokovaná krční páteř

Čvc 18, 2014
Publikoval: Romana Kvapilová
4937 přečtení

Klientka přišla s potížemi se zablokovanou krční páteří, se kterou jí ten den už částečně pomohla rehabilitace. Na počátku měla problém s celkovou hybností hlavy, kdy bolest vystřelovala do levého ramene a nemohla v levé ruce zvednout ani lehký předmět jako hrneček. Po rehabilitaci došlo k částečnému zlepšení, byl ještě problém sklonit hlavu doleva a bolest v rameni.
Nevěděly jsme, který je to přesně obratel, jen že jde o krční páteř. Tak jsme se podívaly přímo na rameno, a pak jsme jeden po druhém probíraly obratle podle možných psychosomatických příčin.
Rameno souvisí s příliš těžkými břemeny, které si děláme ze života samy svými postoji. U krční páteře se klientka cítila nejblíž frázi „Ukusování větších soust, než lze zvládnout“ a Později i „Provinilosti“, které obě souvisí se třetím obratlem krční páteře.
Klientka vypověděla, že se v současné době vrhla na plnění několika velkých přání a snů najednou. Rozjíždí dva obchodní projekty a současně se účastnila a ještě účastní několika kurzů. Sama přiznává, že si toho vzala najednou dost. Vše si moc přála a dělá to s nadšením a ráda.
Na jednom z obchodních projektů se podílí s dalšími dvěma lidmi. Nalézáme pocity provinilosti, pokud by polevila ve své účasti a práci, a současně strach, že kdyby se tomu nevěnovala naplno, nebude vše klapat tak, jak si představuje. Ťukáme tedy tyto pocity. Bolest se částečně zmenšuje, hlavu je možné víc naklonit vlevo.
Objevuje se uvědomění, že jí chybí dřívější způsob odpočinku, kdy si užívala o víkendech svého volna, kdy se opravdu věnovala jen sobě, svým zájmům a relaxaci. Při představě, že by si naplánovala takový víkend ji znovu přichází pocit provinilosti, že se její rodina bude cítit zanedbávána. Ťukáme tento pocit. Bolest je zase o kousek menší.
Vynořuje se vzpomínka na dětství, kdy měla sama pocit, že je zanedbávána. „Proč si mě pořídili, když mě teď zanedbávají?“ byla věta, která ji napadla jako první. Uvědomila si, že když byla malá, byla často nemocná, že to byl způsob, jakým se jí následně dostávalo pozornosti od rodiny. Napadlo jí, že současná bolest je jednak možnost omluvy se z pomyslné povinnosti věnovat se ostatním a současně způsob, jak uvnitř touží po péči od svých blízkých. Oťukaly jsme všechny pocity, které měla ve vzpomínce z dětství, jako je zlost, rozčarování, smutek a lítost. Když jsme tyto vzpomínky vyčistily od negativních emocí, znovu se vrátila k představě jak si užívá volného víkendu a cítila, že je to v pořádku, že má nárok na svůj odpočinek a její tělo mělo právo si ho vydobýt zdravotním omezením, když ona sama o něj už tolik nedbá. Je rozhodnutá si takový víkend dopřát a moc se na něj těší 🙂
Původní bolest a omezení hybnosti je pryč, pro kontrolu zkouší zvednou levou rukou i hrneček a žádný problém. Zůstává jen pocit namoženého okolního svalstva, které bylo celý den kvůli bolesti trvalým stažením přetížené. Druhý den je stále vše v pořádku, přetrvává jen pocit namožení svalu. Klientka byla objednaná ještě na jednu rehabilitaci, tak se při té příležitosti ptala, který konkrétní obratel to byl a bylo jí potvrzeno, že opravdu třetí krční.